יזמות

אתם עצמאים

אתם עצמאים

לפני כמה שנים שמעתי ראיון עם בריאן טרייסי, והוא אמר שכולם בעצם עצמאים, ואפילו אם אתם מקבלים משכורת כשכירים כדאי שתחשבו כמו עצמאים. תחשבו שאתם המנכ”ל של עסק שמספק את השירותים שאתם מספקים. תקראו לעסק “השם שלך בעמ”, למשל “אודי אשל בעמ”.

תחשבו על זה – קו המחשבה הזה דיי הגיוני. אפילו אם נראה שאתם עובדים עבור מישהו אחר, אתם קודם כל עובדים עבור עצמכם. אתם הבעלים של חברה שיש בה עובד אחד – את/ה – ואתם מרוויחים מכך שתמכרו את השירותים של העובד שלכם.

לפעמים אומרים שהכתיבה שלי נוטה יותר מדי לנקודת מבט של יזם כשאני כותב על התפתחות אישית, ונראה שאני מתעלם מהעובדה שרוב האנשים הם שכירים. אני בכוונה נוקט בגישה הזאת בגלל שאני יודע שאתם יכולים להיות רק עצמאים, בלי קשר איך אתם מייצרים הכנסה. זה לא בגלל שאני מנסה לשכנע אתכם להתחיל עסק משלכם. העניין החשוב הוא לעזור לכם להימנע מהטעות של חוסר לקיחת אחריות על ההתפתחות המקצועית והקריירה שלכם.

הבוס האמיתי היחיד של העבודה שלכם הוא אתם – את או אתה. כל בוס חיצוני אחר הוא בעצם לקוח של השירותים המקצועיים אותם אתם מספקים. יכול להיות שתעבדו הרבה עם לקוח אחד, אבל תמיד אתם יכולים לפטר את הלקוח שאתם לא מסתדרים איתו. להגיד “אני מתפטר” לבוס שלכם זה בדיוק אותו דבר כמו להגיד ללקוח “אני מצטער, אבל אנחנו לא נוכל להמשיך לעבוד איתך, אם תרצה נוכל להמליץ על מתחרה שאולי יתאים יותר לתפקיד”.

ואם תחיו באשליה שאתם לא עצמאים והשליטה על הקריירה שלכם תהייה בידי המעסיק או הבוס שלכם? הרבה אנשים מנסים לעשות את זה, אבל מנקודת מבט של יזם זאת לא נראית גישה הגיונית במיוחד.

דמיינו עסק שאומר ללקוח הכי גדול שלו “אנחנו נפסיק לעבוד עם כל הלקוחות האחרים שלנו ונשרת רק אתכם. רק תגידו לנו מה צריך לעשות ואנחנו נעשה את זה. שלמו לנו מה שאתם חושבים שהגיוני. תשקיעו בגדילה שלכם איך שתמצאו לנכון. תגידו לנו מתי אנחנו יכולים לצאת לחופשה. מה שתגידו נעשה”. למרות שאפשר לנהל עסק בצורה זו, זה יהיה מסוכן מאוד ובלתי יציב בהשוואה לאלטרנטיבות. ולמרות זאת, הרבה אנשים בוחרים לנהל את “חברת השירותים הפרטים” שלהם בצורה זו. כמשקיע, הייתי חושב פעמים לפני שהייתי משקיע בעסק כזה – רוב הסיכויים שהייתי משקיע במתחרים שלהם…

אם תרצו או לא – אתם עצמאים. אם אתם מניבים תועלת ומקבלים תשלום עבור זה, יש לכם עסק. אתם יזמים בדיוק כמו כל בעל עסק מבוסס.

הערכת העסק שלכם

לסיכום

בין אם אתם מקבלים תלוש משכורת, מגישים דוחות למס הכנסה כעצמאים, או כל צורה אחרת של הכנסה משנה רק להנהלת חשבונות והרשויות. אתם עצמאים. אתם יכולים לנסות לתת למישהו אחר שליטה על העסק שלכם אבל תמיד רק אתם תהיו אחראים על התוצאות.

No Comments Found

Leave a Reply