לימודי פסנתר

שיעורי נגינה על פסנתר

אני מורה פרטי לנגינה על פסנתר באזור תל אביב ומתמחה בלימודי נגינה על פסנתר וקלידים למבוגרים ברמת מתחילים, וגם אימונים והדרכות לקראת בחינות חשובות, תחרויות והופעות לפסנתרנים וקלידנים ברמה בינונית. אני מנגן על הפסנתר מגיל שלוש ויש לי מעל עשר שנות ניסיון מצטבר בהופעות שונות. הופעתי לראשונה בנגינה על פסנתר בגיל שבע ומאז הופעתי בארועים שונים בישראל, ארצות הברית וצרפת. היום הסטודיו נמצא בלב תל אביב והתלמידים מנגנים על פסנתר כנף וסינטיסייזרים מקצועיים.

אני חושב שתלמידים לנגינה על פסנתר צריכים ידע רחב במוזיקה. השיעורים מתמקדים ביסודות המוזיקה ההכרחים ליצירת מוזיקה נהדרת על הפסנתר: מקצב, מלודיה, הרמוניה, הפקת צלילים נכונה, הקשבה, הבנה מקיפה של סגנונות מוזיקה שונים, תוים, נגינה על הפסנתר וגישה תיאורתית על הקלידים. שיעורי הנגינה על הפסנתר מועברים בשיטות סטנדרטיות וגם בשימוש בטכנולוגיות שונות כדי שהחוויה תהייה מעניינת וכיפית. החומר הלימודי מותאם עבור כל תלמיד בהתאם לרמת הנגינה, הגיל והאישיות. לאחר לימוד הבסיס, אני מאפשר לתלמידים לבחור סגנון מוזיקה ספציפי שמעניין אותם ואנחנו עובדים במקביל על הסגנון הנבחר ועל החומר הלימודי הסטנדרטי.

לימוד נגינה על פסנתר מצריך יותר מהיכולת של המורה לנגן. לדעתי מורים לנגינה צריכים כישורים מיוחדים ואת היכולת לתקשר בצורה טובה וברורה עם התלמידים. כרגע אני מקבל תלמידים בגילאים עשרים עד ארבעים וניתן לבחור מפגשים באורך שעה או שעתיים.

אני מאד נהנה לעבוד עם תלמידים שמחויבים לתהליך לימוד הנגינה על הפסנתר. הבחירה במורה פרטי היא מאד חשובה וגם דיי אישית - תנו לעצמכם להנות מהחוויה ויצירת מוזיקה. לקבלת פרטים נוספים ויעוץ ניתן ליצור איתי קשר.

המשימה שלי כמורה לנגינה

המשימה שלי כמורה לנגינה על פסנתר היא להעביר השכלה מוזיקלית איכותית לתלמידים. כשתלמידים לומדים איתי, הם לומדים יותר מאשר רק נגינה על הפסנתר. מוזיקה היא תיאוריה, מדע, שפה זרה, מתמטיקה, ואומנות. אני משלב את כל האלמנטים האלה בשיעורי הנגינה.

גישת ההוראה שלי מתמקדת על:

  • גמישות בשינוי הגישה שלי כדי להתאים לצרכים הייחודים האישיים וסגנון הלמידה של כל תלמיד.
  • לספק לתלמידים יסודות טכנים המבוססים מבחינה פיזיולוגית ומניעת פציעות.
  • לימוד מושגים מוזיקלים שידריכו את התלמידים בסופו של דבר לפתח גישה משלהם וליצירת פרשנות עצמאית.
  • לספק לתלמידים אסטרטגיות תרגול יעילות שיעזרו בלימוד הרפרטואר וישרתו את התלמידים גם בעיסוקים האחרים שלהם.
  • שיפור ההערכה העצמית של התלמידים והקניית ביטחון שיאפשר להם לבטא את עצמם ולחוות את השמחה שבתקשורת מוזיקלית ובכך לספק להם מפתחות להישגית בתחומים אחרים.
  • להיות מודל לחיקוי שיעורר השראה ויניע את התלמידים על ידי הוכחת הרצון שלי ללמידה, אהבה ליופי שבמוזיקה ותשוקה להוראה.

הפילוסופיה ללימוד נגינה על פסנתר

כל אחד יכול ללמוד לנגן על פסנתר וכשרון אפשר לבנות ולפתח. הרעיון שאומר "לא לכולם יש כשרון" הוא פשוט אינו נכון. תלמידים נחושים בהחלט יכולים לשלוט בשיר מסוים או כלי נגינה כלשהו. לימודי הנגינה צריכים להתבצע בצורה עקבית והמשכית כל שכל רעיון שנלמד בונה את הבסיס לרעיון הבא. אני נהנה מהיכולת לקחת אלמנטים מסובכים של המוזיקה ולפשט אותם עבור התלמידים בצורה קלה להבנה.

הפילוסופיה שלי היא להציג את האלמנטים הבסיסים של המוזיקה למתחילים בצורה חיובית וכיפית, ולהרחיב ולחזק את הידע והכשרון למוזיקה. ככל שרמת התלמידים עולה, מערכי השיעור משתנים בהתאמה ומתוכננים בהתאם לסגנונות המועדפים על התלמידים במטרה לשפר את כשרון הנגינה באופן הטוב ביותר.

חשוב לזכור שתלמידים לנגינה על פסנתר הם שונים אחד מהשני. במשך השיעורים אני מתאים את סגנון ההוראה עבור כל תלמיד בצורה יחודית. אני גם נוהג לבנות על הצדדים החזקים של התלמידים בכך שאני מעודד אותם לעשות יותר מהדברים שהם טובים בהם. הדבר מחזק את תחושת הבטחון של התלמידים ועוזר לעבוד על ההיבטים המאתגרים של הפסנתר.

שיעורי פסנתר למבוגרים

פסנתרנים חוזרים

עבור מבוגרים שלמדו בעבר לנגן על פסנתר אבל לא ניגנו כבר כמה שנים, בדרך כלל אנחנו מתחילים ברמה הנמוכה מהרמה בה הפסקתם. תלמידים שמתאמנים בקביעות בדרך כלל עוברים את עקומת הלמידה מהר מאד וחוזרים לעצמם תוך שבועות ספורים. בנוסף לחומר הלמידה הרגיל אנחנו יכולים לעבוד על יצירות מהעבר, יצירות חדשות, או שילוב של השניים.

פסנתרנים מתחילים

כשאני מלמד מבוגרים שמעולם לא למדו נגינה על פסנתר אנחנו לומדים ממבחר ספרים שנכתבו במיוחד עבוד מבוגרים ובדרך כלל לפחות משני ספרים כדי שיהיה מגוון יצירות וסגנונות שונים. אנחנו נתחיל בעקרונות הבסיסיים של המוזיקה בכלל, והפסנתר בפרט - ומשם נמשיך לקריאת תוים, מקצבים, סולמות ועוד, כדרך לפתח את הכישורים המוזיקלים שלכם.

כשאני אומר לאנשים שאני פסנתרן הם בדרך כלל אומרים:

"אהה, הייתי רוצה גם לנגן בפסנתר"
או
"אני גם ניגנתי על הפסנתר והייתי רוצה לחזור לזה"

נו, ולמה לא?

נגינה על פסנתר היא דרך נהדרת להפיג מתחים וגם דרך מצויינת לפתח יצירתיות. אני מאמין שיותר ויותר אנשים חוזרים לעשות את הדברים שהם אהבו כשהם היו צעירים יותר - או מתחילים לעשות דברים שהם תמיד רצו לעשות - כדרך להתמודד עם מתחים בחיים המודרנים ולהחזיר קצת איזון לחיים.

שיעורי פסנתר