פסנתרנות

כולם צריכים ללמוד לנגן על כלי מוזיקלי

כלי נגינה

האם אתם יכולים לדמיין את חייכם בלי מוזיקה? זה דבר קשה עד בלתי אפשרי לעשות, מכיוון שמוזיקה מובנית מראש אל תוך מעגל קיומינו כבני אנוש. בזמן שכולנו נהנים להאזין למוזיקה טובה, רק מעטים מאיתנו ראויים לתואר ״מוזיקאים״ – אלו עם היכולת לנגן על כלי מוזיקלי. הסיבה יכולה להיות נעוצה במחסור באפשרויות ללמוד נגינה בתור ילדים או פשוט בגלל שאין לרובנו נטיה מוזיקלית או הדרכה נכונה. בכל מקרה, זה אף פעם לא מאוחר מדי ללמוד מוזיקה. והנה עשר סיבות מצויינות למה כולם צריכים ללמוד לנגן על כלי מוזיקלי.

למה כולם צריכים ללמוד לנגן על כלי מוזיקלי

נגינה על כלי מוזיקלי מסייעת בהפגת לחצים

חוקרים העוסקים בתועלות ויתרונות שבלימוד מוזיקה מדווחים שנגינה על כלי מוזיקלי באופן קבוע יכולה לעזור בהפחתת רמת הלחץ. מחקרים הראו שנגינה על כלי מוזיקלי עוזרת להורדת לחץ הדם והלב, דבר שתורם להפחתת כמות הורמון הלחץ קורטיסול, וכך אנו מרגישים רגועים יותר. למרות שרק האזנה למוזיקה עוזרת גם כן, לימוד נגינה מוסיף לחיינו שיגרת אימונים יומיומית נעימה שמסייעת אף יותר בסילוק הורמון הלחץ. מייקל ג׳ולקובסקי, פסיכולוג המתמחה בטיפול במוזיקאים, מרגיש שמוזיקה עוזרת להפחתת הלחץ גם ביכולתה לחבר בין אנשים שונים. ״היא (המוזיקה) יכולה לספק את הצורך להירגע ולהתנתק מדאגות היומיום, אבל בניגוד לשאר הדברים שאנשים לעיתים קרובות משתמשים למטרה זו, כגון אכילה, שתייה, צפייה בטלויזיה או שיטוט חסר מטרה ברשת ברמות מופרזות לחלוטין, מוזיקה מפיחה חיים באנשים ומחברת בינם לבין אחרים״.

נגינה על כלי מוזיקלי מחכימה אותך

בכלליות, אנשים בעלי השכלה מוזיקלית לרוב חכמים יותר מאשר עמיתיהם חסרי ההשכלה המוזיקלית. מחקר מקיף שנערך בנושא הוכיח כי ילדים שלמדו לנגן על כלי מוזיקלי מצליחים יותר בלימודים. שואו, ראוסשר, לוין, דניס וניוקומב, במחקרם ״אימון מוזיקלי תורם לשיפור לטווח ארוך ביכולת ההסקה המרחבית של ילדי הגן״, מדברים על ״צוות מחקר שבדק את הקשר בין מוזיקה לאינטלגנציה מדווח שאימון מוזיקלי יעיל בהרבה מלימודי מחשב ביכולתו לשפר את כישורי ההסקה המופשטת של ילדים, יכולות הנחוצות גם ללימודי מתמטיקה ומדעים״.

נגינה על כלי מוזיקלי משפרת את החיים החברתיים שלכם

מוזיקה עוזרת לכם להתחבר. למידה על כלי מרחיבה את המעגל החברתי שלכם מכיוון שאתם זוכים להכיר יותר אנשים משהייתם מכירים בנסיבות רגילות. עבור ילדים קטנים מוזיקה יכולה לעזור לפתח יכולות חברתיות. מאסטרו אדוארדו מארטורט, מנצח, מלחין ומנהל מוזיקלי של התזמורת הסימפונית של מיאמי, ומי שאחראי גם על תוכנית האמן הצעיר של מיסו בדרום פלורידה, הבחין בהשפעה שיש למוזיקה על היכולות החברתיות של ילדים. ״מבחינה חברתית, ילדים שהיו מעורבים בקבוצה מוזיקלית או אנסמבל רכשו מיומנויות חיים חשובות, כדוגמת איך להתייחס לאחרים, איך לעבוד בצוות ולהעריך את הגמול המתקבל מעבודה משותפת, והתפתחות יכולות המנהיגות והמשמעת העצמית״.

נגינה על כלי מוזיקלי עוזרת לבניית הביטחון העצמי

הבחירה לקחת שיעורי מוזיקה יכולה לעזור בבניית הביטחון העצמי. ברגע שאתם מגיעים להכרה שאתם מסוגלים לעשות משהו ובצורה טובה, כמו לדוגמה לנגן על חליל, באופן טבעי אתם מגלים ביטחון גבוה יותר ביכולות שלכם. למידה על כלי מוזיקלי יכולה לעזור לילדים כמו גם למבוגרים המתמודדים עם בעיות ביטחון עצמי. אליזבת׳ דוטסון-ווסטפאלן, מורה למוזיקה ומבצעת, גילתה שמוזיקה עזרה להרבה מתלמידיה לפתח ביטחון עצמי. ״הם מגלים שברגע שהם יכולים לפתח יכולת בעצמם הם יכולים ללכת ולהשתפר״.

נגינה על כלי מוזיקלי מלמדת סבלנות

מורים למוזיקה חשים שמוזיקה יכולה לעזור ברכישת סבלנות. בעולם של סיפוקים מיידים, לימוד כלי נגינה זה לא משהו שיכול לקרות בין לילה. זה המאמץ היומיומי הכרוך באימון מדי יום שיכול לעזור למוזיקאי ללמוד לנגן בלי טעיות. וזה דבר שמפתח את הסבלנות. רוב המוזיקאים משקיעים שנים רבות של אימון קבוע הכולל תרגילים מוזיקליים יומיומיים ומתמודדים בהדרגה עם יצירות מוזיקליות מסובכות יותר ויותר, דבר שבתמורה מסייע להם לכבוש את המעלה העליונה של הסבלנות.

נגינה על כלי מוזיקלי מטפחת יצירתיות

תקועים בשגרת חיינו היומיומית, רבים מאיתנו מאבדים כל קשר עם הצד היצירתי שבהם. למידה של נגינה, בייחוד כאשר אתם מגיעים לרמות המתקדמות, יכולה לטפח את היצירתיות האבודה הזו. מכיוון שהשכלה מוזיקלית עובדת על היכולות הרוחניות, הרגשיות והקוגניטיביות, המוח נדרש לחשוב מחוץ לקופסה, דבר המסתכם בשיפור היצירתיות האישית.

נגינה על כלי מוזיקלי משפרת את הזכרון

מוזיקה וזכרון הולכים יד ביד. למידה על כלי מוזיקלי מאלצת אתכם להשתמש בשני הצדדים של המוח, והדבר מעניק דחיפה משמעותית ליכולת הזכרון שלכם. מאסטרו אדוארדו מארטורט, חוזר על הנקודה הזו באומרו, ״מחקר נוסף הראה שהשתתפות בפעילות מוזיקלית בגיל צעיר יכולה לשפר את יכולות הלמידה והזכרון של הילד על ידי גירוי ודירבון דפוסי חשיבה שונים בהתפתחות המוח.״ השכלה מוזיקלית מקושרת גם לרמות גבוהות יותר של IQ וההתפתחות הפיזית של חלקים מסויימים במוח.

נגינה על כלי מוזיקלי מפתחת משמעת עצמית

מוזיקה דורשת התמדה ואימון קבוע. הקצייה של כמות זמן מסויימת לאימון מוזיקלי יומיומי מפתחת משמעת עצמית אצל התלמיד. והדבר הוכח כמועיל ביותר אצל ילדים. מירה שטולברג-הלפרט, מחברת 3D Learner, שעובדת עם ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, ראתה איך מוזיקה סייעה בהקניית משמעת לילדים כאשר כל דבר אחר נכשל. וזה מה שיש לה להגיד על ההשפעה של מוזיקה על ילדים, ״חשיפת הילדים לכלים מוזיקליים היא המפתח. הם סקרנים בצורה טבעית ונלהבים לגביהם – והמשמעת שההורים והילדים רוכשים במידה והם דבקים בנגינה היא שיעור חשוב בפני עצמו״.

נגינה על כלי מוזיקלי מעניקה תחושה של הישג

למידה לנגן על כלי מוזיקלי מעניקה תחושה אדירה של הישג. הפסנתרנית אמילי זינגרס, במאמרה ״12 סיבות למה כדאי לך ללמוד לנגן על פסנתר״, כותבת שנגינה על פסנתר יכולה להעניק תחושה אמיתית של סיפוק. ״זה לגמרי אחד הדברים הכי מספקים שאתה יכול לעשות,״ היא אומרת. ״אין תחושה המשתווה לנגינה של שיר מסובך ביותר ועוד יותר כאשר הנגינה זורמת ללא טעויות. ״(זה) חתיכת דחיפה לאגו.״ והתחושה הזו של סיפוק מובילה להכרה עצומה של הישגיות עצמית היכולה לעזור לכם להגיע להישגים גדולים יותר גם בתחומים אחרים בחייכם.

נגינה על כלי מוזיקלי היא כיף

אחרון חביב, ללמוד לנגן על כלי מוזיקלי זה פשוט כיף אמיתי. ״האמנות של המוזיקה היא כל כך עזה ועמוקה שאתה חייב לגשת אליה בשילוב עדין של אינטנסיביות והנאה מלאת אהבה ואושר״, מוסיף הזמר, המוזיקאי והמלחין הידוע של פסקולי סרטים מבוליווד שנקר מהדיוואן. נגינה על כלי מוזיקלי יכולה להחזיר את מוטיב הכיף לחייכם. למוזיקה יש את היכולת המופלאה להביא אושר, שלום והגשמה, שיעזרו לרומם את רוחכם ולהפוך את החיים למהנים יותר עבור כל המעורבים בדבר.

לסיכום

האם ידעתם שללמידה על כלי מוזיקלי יש יתרונות רבים כולל היכולת להפחית את רמת הלחץ, לשפר את הזיכרון ולהעלות את רמת הביטחון העצמי?

No Comments Found

Leave a Reply