פסנתרנות

האם כדאי ללמוד לנגן

לימוד נגינה על פסנתר

תלמדו לנגן על כלי נגינה כלשהו. פשוט תעשו את זה. אתם לא צריכים להיות מומחים או להפוך את זה למקור הפרנסה שלכם, אבל תאמינו לי, אתם תהיו שמחים ומרוצים מהתהליך.

נגינה על כלי כלשהו תורמת לכם באין ספור דרכים. קודם כל, זה יעשה אתכם חכמים יותר. כן, שמעתם נכון. לימוד נגינה על כלי כלשהו זה מסובך, והוכח שזה מגדיל את יכולת הזכרון וגם את יכולת הריכוז. וזה לא משהו זמני – מחקרים מראים שההשפעה מתמשכת, הרבה אחרי שכלי הנגינה כבר מקופל.

וזה גם מצויין בשביל לשפר את היכולות המוטוריות, פשוטו כמשמעו זה טוב לאוזניים ויכול לשפר את היכולות הקוגניטיביות שלכם. לימוד מוזיקה משפר את היכולות המטמטיות שלכם, אפילו אם לעולם לא תלמדו לקרוא מוזיקה. ואם תלמדו לקרוא ולכתוב מוזיקה, זה ישפר את היכולות שלכם גם במחלקה הזאת. ולא רק אני אומר את זה – יש המון מחקרים שמגבים את האמיתות האלה. בעקרון, זה אימון מקיף, כמו פאזל מחשבה שכדי לפתור אותו צריך להשתמש בידיים (ולפעמים ברגלים).

לימוד נגינה גם ישתלם לכם במקום העבודה, על ידי שיפור היכולות הארגוניות שלכם וניהול זמן נכון. לוקח זמן ללמוד לנגן, ולכן להבין איך למצוא את הזמן הדרוש להשקיע, כמו גם התגמול שבהשלמת משימות הם ערכים חשובים. עקביות היא תכונה חשובה מאד לחיים איכותיים ולימוד נגינה יעזור לכם להיות עקבים לפי היעדים שאתם מציבים לעצמכם. ואם תצטרפו ללהקה (גם משהו שאני ממליץ לכל אחד לנסות) תקבלו שיעורים אמיתים בעבודת צוות, כישורים חברתיים, ניהול אישיות, ושוב – עקשנות והתמדה. כל הדברים האלה יעזרו לכם בעבודה וגם בחיים האישיים.

נגינה יכולה לעזור בהרבה תחומים אחרים כמו לשפר את מערכת הנשימה, להתגבר על פחד במה, לשחרר לחצים, ובלה, בלה, בלה. הייתי יכול לכתוב עשר עמודים על כל היתרונות שבלימוד נגינה אם היה לי את הזמן. אבל בואו נגיע לעיקר: נגינה על כלי כלשהו תגרום לאנשים להעריך ולהעריץ אתכם. זאת עובדה מוכחת.

גם מוזיקאים מקצועיים וגם חובבנים שיורדים מהבמה אחרי הופעה מוצלחת מוצאים דייט בקלות. יש משהו מיוחד ומושך כשאתם שמים גיטרה, או יושבים מאחורי תופים, ומנגנים את הנשמה. אם כלי נגינה כלשהו קיים, יש גרופים שמעריצים אותו. אם זה מה שעושה לכם מוטיבציה, אני חושב שכלי נגינה פופולרים כמו אלה בלהקת רוק יתאימו יותר מאשר למשל, אבוב, אבל אני מוכן להתערב שנגן האבוב הראשי בפילרמונית של ניו יורק מצליח למצוא דייטים בקלות.

היתרונות של חינוך מוזיקלי

 • חינוך מוזיקלי לגיל הרך מסייע בפיתוח אזורים במוח האחראים על לימוד שפות והסקת מסקנות. הדעה הרווחת טוענת שהתפתחות המוח נמשכת שנים רבות לאחר הלידה. מחקרים מהעת האחרונה הראו בבירור שהשכלה מוזיקלית מפתחת את הצד השמאלי של המוח הידוע במעורבותו בעיבוד שפות, ולמעשה יכול לרשת את מעגלי המוח בדרכים ספציפיות. קישור בין שירים מוכרים למידע חדש יכול גם כן לעזור בהטבעת מידע על מוחות צעירים.

 • ישנו גם קשר סיבתי בין מוזיקה ואינטליגנציה מרחבית (היכולת לקלוט את העולם בצורה מדוייקת וליצור תמונות מנטליות של העולם סביבנו). אינטלגנציה מהסוג הזה, המאפשרת לאדם לדמיין אלמנטים שונים האמורים להשתלב יחדיו, היא קריטית לצורת החשיבה הנחוצה לכל דבר החל מפתירת משוואות מתמטיות מסובכות ועד ליכולת לארוז תיק עם כל הנחוץ לאותו היום.

 • סטודנטים לאמנויות לומדים לחשוב בצורה יצירתית ולפתור בעיות על ידי הדמיית פתרונות שונים ומגוונים ודחיית חוקים והשערות מיושנות. כידוע, לשאלות הנוגעות לעולם האומנויות אין תשובה אחת נכונה.

 • מחקרים שנעשו לאחרונה מעידים שתלמידים שלמדו אומנויות זוכים להצלחה גדולה יותר במבחני מיון כמו הפסיכומטרי. ובאופן כללי הם גם משיגים ציונים גבוהים יותר בתיכון.

 • לימודי אומנויות מעניקים לילדים הצצה פנימית לתרבויות שונות ומלמדים אותם לגלות אמפתיה גבוהה כלפי בני התרבויות הללו. ההתפתחות הזו של חמלה ואמפתיה, בניגוד להתפתחות של תאוות בצע וגישת ה״אני קודם״, מגשרת מעל הבדלי תרבויות תהומיים ומייצרת כבוד הדדי בין גזעים ולאומים שונים כבר מהגיל הרך.

 • תלמידי מוזיקה רוכשים מיומנויות גבוהות כאשר הם לומדים איך פרטים שונים מורכבים יחדיו בצורה קפדנית ומדוקדקת ומה מהווה יצירה איכותית בניגוד ליצירה בינונית. הסטנדרטים הללו, כאשר מיושמים על עבודת התלמיד עצמו, דורשים רמה חדשה של מצויינות ומאלצים את התלמידים למתוח את המשאבים והיכולות הפנימיות שלהם לקצה גבול היכולת.

 • בעולם המוזיקה, טעות היא טעות; הכלי מכוון או לא, התווים מנוגנים כהלכה או לא, הכניסה מתבצעת נכונה או לא. רק על ידי עבודה קשה ומאומצת יכול התלמיד להציג הופעה מוצלחת. וכך דרך לימודי המוזיקה מגלים התלמידים את הערך של מאמץ מתמשך בכדי להשיג מצויינות וזוכים לקטוף את התגמולים הממשיים של עבודה קשה.

 • לימודי מוזיקה משפרים משמעותית את המיומנות והמשמעת של עבודה קבוצתית. בכדי שתזמורת תשמע טוב כל הנגנים חייבים לעבוד יחדיו בהרמוניה למען השגת מטרה משותפת - ההופעה, כמו כן הם חייבים להתחייב ללימוד מוזיקה, נוכחות בחזרות, וכמובן הרבה תרגולים.

 • מוזיקה מספקת לילדים אמצעי להבעה עצמית. בעולמינו המודרני כאשר הבטחון היחסי ביסודות הקיום מתערער, האתגר הוא למצוא משמעות לחיינו ולשאוף להגיע לרמת מפותחות גבוהה יותר. כל אחד מאיתנו צריך להתחבר בשלב מסויים בחייו עם הלבה של קיומו, עם מי שהוא ומה שהוא מרגיש. הערכה עצמית היא תוצר לוואי של יכולת ההבעה העצמית הזו.

 • לימוד מוזיקה מפתח כישורים שנחוצים לסביבת העבודה. זה מפקס את התלמיד על ״עשייה״, בניגוד להתבוננות, ומלמד אותו להיות מסוגל להופיע, פשוטו כמשמעו, בכל מקום בעולם. מעסיקים מחפשים עובדים רב ממדיים עם גמישות מחשבתית שהשכלה מוזיקלית עוזרת ליצור כפי שמתואר למעלה. בכיתת המוזיקה תלמידים יכולים גם ללמוד איך לתקשר ולשתף פעולה האחד עם השני ברמה גבוהה יותר.

 • הופעה מוזיקלית מלמדת אנשים צעירים לכבוש את הפחד ולקחת סיכונים. חרדה קלה זה דבר חיובי, שיקרה תכופות בחיי האדם. התמודדות מוקדמת ותכופה עם החרדה הופכת אותה לבעיה פחות משמעותית בהמשך החיים. לקיחת סיכונים הינה חיונית בכדי להגיע למיצוי הפוטנציאל של הילד או הילדה. מוזיקה תורמת לבריאות נפשית.

 • חינוך לאומנות חושף את הילדים לדבר שאין דומה לו.

זה לא מאוחר מדי, אנשים. העצה הזאת היא לא רק עבור ילדים צעירים. למעשה, לימוד נגינה בשלב מאוחר יותר בחיים יכול להיות אפילו יותר מועיל, כי זה יכול לעזור לכם להחזיר חלק מהכישורים שהיו לכם ונשכחו במשך השנים.

No Comments Found

Leave a Reply