עשר מיתוסים על עבודה כעצמאים

הכתבה הקודמת שכתבתי, עשר סיבות מדוע לא כדאי לכם למצוא עבודה, היתה מאד פופולרית אז חשבתי שיהיה נחמד לכתוב משהו גם על המציאות היום-יומית של עבודה כעצמים. מכיוון שיש המון מיתוסים על עבודה כעצמאים (בייחוד בקרב מי ששכיר כבר הרבה זמן), נראה לי שהתחלה טובה תהייה להפריך כמה מהמיתוסים האלה.

הקמתי את העסק הראשון שלי בזמן שלמדתי לתואר הראשון (בשנת 2002) ומאז עבדתי כעצמאי או כבעלים של חברות. הפעמים היחידות בהם עבדתי כשכיר היו לפני הלימודים בסטארטאפ כעורך תוכן ובודק תוכנה, ובזמן הלימודים בחברת אינטרנט כמעצב ומפתח מולטימדיה, מנהל לקוחות ובמגוון תפקידים אחרים.

1. עצמאים צריכים לעבוד הרבה שעות

הרבה עצמאים עובדים שעות ארוכות יותר מאשר שכירים. חלקם כל כך נהנים מהעבודה שהם רוצים לעבוד הרבה שעות. חלקם מקימים את העסקים שלהם כך שהנוכחות הפיסית שלהם הכרחית כדי לייצר הכנסה. בכל מקרה, הם עושים זאת מבחירה מכיוון שהם היחידים שמחליטים איך להקים ולנהל את העסק.

הרבה עצמאים מקימים עסקים בצורה כזאת שהם מקבלים תשלום רק כשהם עובדים, למשל עורכי דין שפותחים משרד ומחייבים את הלקוחות לפי שעה. כשעורכי הדין בבית, המשרד לא מייצר הכנסה.

אבל אין חוק שעצמאים חייבים להקים עסק שמייצר הכנסה רק בזמן שהם עובדים. אם תקימו עסק כזה, אתם למעשה רק מייצרים לעצמכם מקום עבודה. אני מעדיף לחשוב על עבודה כעצמאי במונחים של בניית מערכות שמייצרות כסף. בונים מערכות שמייצרות הכנסה עבורכם, מערכות שאתם הבעלים שלהן ואתם גם שולטים בהן. זה כמו שתהיו הבעלים של תרנגולת מזהב, שעושה את העבודה ומטילה ביצי זהב.

אז בגדול, לעבוד הרבה שעות זה סימפטום של העסק אותו אתם יוצרים וגם בחירה או העדפה אישית שלכם. אם לא בא לכם לעבוד הרבה שעות, אתם בהחלט לא חייבים.

2. הסיבה היחידה להקים עסק היא כדי למכור אותו

זאת אחת ההצהרות החביבות על מיכאל גרבר שכתב את The E-Myth Revisited וספרי מיתוסים נוספים. בהחלט אפשרי להקים עסק במטרה למכור או להנפיק בבורסה, אבל אפשרי גם להקים עסק כדי לשמור אותו. וזה אפילו בסדר גמור להקים עסק לתקופה ולאחר מכן פשוט לסגור אותו.

כעצמאים, יש לכם את האופציה להקים כל עסק שתרצו. אתם הבוסים. אם תרצו להקים עסק כדי למכור אותו, צאו לדרך. ואם אתם רק רוצים מקור הכנסה שלא יצריך ממכם ללכת לעבודה, זה בסדר גמור. אין חוק שמחייב אתכם לבחור בדרך כזאת או אחרת.

הרבה אנשים הם יזמים סדרתיים. הם מקימים עסק לתקופה כלשהי ואז מוכרים או סוגרים אותו, ולאחר מכן מתחילים עסק אחר וחוזרים על התהליך.

אתם יכולים גם להריץ כמה עסקים במקביל. יכול להיות שזה נשמע מסובך, אבל אחרי שהרצתם עסק במשך כמה שנים, לא כל כך קשה לשחזר את התהליך ולהקים עסק נוסף במקביל. הגיוון הזה יכול להיות מאד נחמד אם לא תעמיסו על עצמכם יותר מדי.

\r\n\r\n

\r\n\r\n

3. עבודה כעצמאים מסוכנת יותר מאשר עבודה כשכירים

\r\n

בטחון הוא תוצאה של שליטה, ועבודה כעצמאים מעניקה לכם הרבה יותר שליטה על ההכנסה שלכם מאשר עבודה רגילה כשכירים. כששאתם עצמאים אף אחד לא יכול לפטר אתכם. מה לדעתם יותר בטוח - להיות הבעלים של ערוץ ההכנסה משלכם, או להשכיר את ערוץ ההכנסה שלכם? כמובן שבעלות.

\r\n

כשאתם שכירים, יהיה לכם מאד קשה להשיג כסף נוסף במהרה. אבל כעצמאים ששולטים בכל הנכסים של העסק, יש לכם את היכולת לנווט מחדש את המשאבים בכדי להגדיל את ההכנסה שלכם קצת. זה הבדל עצום להיות בעלי שליטה.

\r\n

שכירים לוקחים את הסיכון הכי גדול מכולם. אתם תלמדו כמה זה מסוכן כשתשמעו באופן בלתי צפוי את המילים "אנחנו נאלצים לפטר אותך", בזמן שהחברה מייצרת הכנסות ורווחי שיא.

\r\n\r\n

\r\n\r\n

4. עצמאים שמים את כל הביצים בסל אחד

\r\n

תשאלו את עצמכם: כמה אנשים צריך כדי להפסיק את מקור ההכנסה שלכם? עבור שכירים התשובה היא בדרך כלל אחד. אם הבוס שלכם מפטר אתכם, ההכנסה שלכם תפסק באופן מיידי. ובכלל לא רלוונטי אם הפיטורים מוצדקים או לא - אתם תסבלו מהפסקה מוחלטת של ההכנסה בלי קשר לסיבה. זה בדיוק לשים את כל הביצים בסל אחד.

\r\n

לעומת זאת, כעצמאים אתם יכולים לגוון את מקורות ההכנסה שלכם ביתר קלות ובכך להקטין את הסיכון שלכם. יש לכם את השליטה הדרושה כדי לגרום לזה לקרות. הרבה יותר בטוח לייצר מקורות הכנסה מעשרות, מאות, או אפילו אלפי לקוחות מאשר לקבל רק תלוש משכורת בודד.

\r\n

בסך הכל יש לי כמה מקורות הכנסה שונים, כולל עמלות מכירה משותפים, רווחים מפרסומות, תגמולים על עבודות יצירה שונות, רווחים מהשקעות שונות, הרצאות, ייעוץ, ועוד. גם אם מקור ההכנסה הגדול ביותר יפסק, עדיין אהיה בסדר.

\r\n\r\n

\r\n\r\n

5. מאד מלחיץ להיות עצמאי

\r\n

בין אם אתם שכירים או עצמאים, הדבר המלחיץ הוא שאין לכם את היכולת לסגור קצוות. אבל בהנתן אותו סגנון חיים ואותה רמת הכנסה, אני חושב שלהיות עצמאי זה פחות מלחיץ מאשר להיות שכיר מכיוון שיש לכם יותר שליטה כעצמאים. זה מלחיץ כשאין לכם שליטה על הזמן והחיים שלכם. אבל כשיש לכם את החופש להגיד לא, אתם יכולים לשלוט על הלחצים שלכם ביתר קלות.

\r\n

עבודה כעצמאים יכולה להיות נטולת לחצים אם ככה תחליטו. אתם יכולים להפוך את המשרד שלכם למקום מרגיע. אתם יכולים לקבוע את שעות העבודה שלכם. וברגע שאתם מתחילים להרגיש לחץ אתם יכולים לקחת פסק זמן ולהרגע. אף אחד לא יכול להכריח אתכם לעשות משהו שאתם לא רוצים לעשות.

\r\n\r\n

\r\n\r\n

6. הלקוח תמיד צודק

\r\n

כשאתם עצמאים אתם יכולים לפטר לקוחות שמעיקים עליכם. יש לקוחות שפשוט לא שווה לעבוד איתם.

\r\n

בעשור האחרון היינו (חברת וירטואוז אונליין) בקשר עם מאות לקוחות וכמעט כולם היו בסדר גמור. אבל פעם בכמה זמן אנחנו נאלצים לסרב לעבוד עם לקוח ספיציפי או להפסיק את תהליך העבודה ולסרב לקבל עבודות נוספות מאותו לקוח. נדיר שאנחנו נאלצים לעשות זאת, אבל זה קורה מפעם לפעם.

\r\n

אני יכול להתמודד עם ביקורת, אבל כשלקוח מתנהג בגסות רוח, מעליב, או מאיים, זה כבר עובר את הגבול. חלק מהאנשים חושבים שאם הם יתנהגו בחוסר נימוס, כולם יסתובבו ויתקופפו בשבילם. אצלנו המוטו לשירות לקוחות הוא "אין נימוס, אין שירות".

\r\n

כשאתם עצמאים אין צורך לעשות עסקים עם אנשים שחושבים שיש להם זכות להתנהג אליכם כמו אל זבל. אתם לא תהנו לעבוד עם לקוחות כאלה, ולא תהנו מהפניות של לקוחות אחרים שהם יפנו אליכם. חוץ מזה, הרבה יותר כיף להפנות את האנשים ה"נחמדים" האלה למתחרים שלכם.

\r\n\r\n

\r\n\r\n

7. בודד להיות עצמאי

\r\n

הרבה שכירים חושבים שיש להם חיי חברה עשירים כשהם מבלים כל היום בחברת החברים לעבודה. זה נהדר בהתחלה, אבל זה יכול להמאס אחרי כמה זמן. מנגד, אני חושב שהרבה יותר קל לעצמאים להרגיש את הצורך בפעילויות חברתיות מחוץ לעבודה. לכל הפחות, יכולה להיות להם מוטיבציה ותשוקה לעשות נטוורקינג וללמוד מעצמאים אחרים.

\r\n

אם אתם עצמאים ומפנים את הזמן לפעילויות חברתיות כלשהן לא תהיו מבודדים ובודדים. אני נהנה לפגוש בעלי עסקים ועצמאים כי יש להם אנרגיות ותשוקה שאני כמעט ולא רואה אצל שכירים.

\r\n

עבודה רגילה מספקת חיי חברה מובנים ברמה מסוימת, אבל אם תחשבו על זה תגלו שזה מאד מוגבל. שכירים יכולים להיות מפוטרים אם הם יבלו יותר מדי זמן בפעילויות חברתיות בזמן העבודה. אבל עצמאים יכולים לבלות בכל זמן שמתאים להם במשך היום.

\r\n

להיות עצמאים יכול להיות דבר מצויין בתחילת מערכות יחסים, במיוחד אם שני הצדדים עצמאים. אני נהנה מדי פעם לבלות חצי יום עם בת הזוג שלי, וזה אפילו מאפשר לקשר להתפתח מהר יותר. ברור שבזמן הזה שנמצאים יחד לא תמיד עובדים באותה תפוקה, אבל בתור עצמאי אני יכול להרשות לעצמי לשים את חיי החברה בעדיפות גבוהה יותר מאשר העבודה.

\r\n\r\n

\r\n\r\n

8. עצמאים צריכים לעשות הכל בעצמם

\r\n

רוב העצמאים צריכים להיות אחראים שהעבודה תעשה בצורה טובה, אבל ברוב המקרים זה לא חכם שהם יעשו את כל העבודה בעצמם. זה יכול להיות יותר מדי עבודה. הרבה בעלי בלוגים מנהלים את הבלוג בפועל אבל לא מפרסמים כל כתבה בעצמם. יש להם צוות של כותבים שיוצרים תכנים, עורכים שבודקים כל כתבה לפני שהיא מתפרסמת, ומתכנתים שמקודדים את הכתבה באתר. בעלי הבלוגים תכננו ויצרו את המערכת אבל אנשים אחרים מתפעלים אותה עבורם.

\r\n

ברוב המקרים אתם אפילו לא צריכים לתכנן את המערכת כי אפשר להשתמש במערכות קיימות. אני מייצר הכנסה מפרסומות באתר הזה, אבל רוב הפרסומות מגיעות דרך גוגל אדסנס. אני לא מוכר את המודעות בעצמי ולא מתעסק עם המפרסמים - גוגל מטפלת בזה. זה היה מטורף אם הייתי צריך למכור את המודעות בעצמי… הרבה יותר מדי עבודה לעשות לבד.

\r\n\r\n

\r\n\r\n

9. מסובך מדי להיות עצמאים

\r\n

עבודה כעצמאים יכולה להראות מסובכת בגלל שיש הרבה דברים ללמוד בהתחלה, כמו הנהלת חשבונות, מיסים, משכורות ותשלומים, עניינים משפטים, ביטוחים, גיוס עובדים, שיווק, מכירות, תפעול שוטף, וכו'. אכן לוקח זמן ללמוד את הדברים הבסיסיים, אבל זה לא מסובך במיוחד. מספיק שתקראו ספר טוב בנושא בתור התחלה. אני ממליץ על הספר Small Time Operator.

\r\n

אל תתבאסו מעקומת הלמידה הראשונית. אתם צריכים ללמוד את הדברים האלה רק פעם אחת… ורק בזמן הקמת העסק הראשון שלכם. אם תקימו עסק שני לאחר מכן הכל יזרום הרבה יותר מהר ובקלות.

\r\n

ואם תתכוננו כמו שצריך, התחזוקה השוטפת של העסק לא צריכה להיות סיוט.

\r\n\r\n

\r\n\r\n

צריך הרבה כסף להקים עסק חדש

\r\n

זה תלוי בסוג העסק. אתם יכולים למשל להקים עסק אינטרנטי בעלות מאד נמוכה כי דומיין ושרת פשוט לא עולים הרבה כסף, פחות מחמש מאות ש"ח עבור השנה הראשונה.

\r\n

לפני כמה שנים השקעתי רבע מליון ש"ח בהקמת סטארטאפ לניהול מוניטין באינטרנט, אבל למדתי את הלקח כי הכסף נעלם הרבה יותר מדי מהר. אז כשהקמתי את העסק הזה להתפתחות אישית החלטתי שאני יעשה את זה בדרך הכי זולה. השקעתי 230 ש"ח לרכישת שם הדומיין של האתר (udieshel.co.il), והחלטתי שכל שאר ההוצאות ישולמו על ידי הרווחים שהאתר מייצר. בהתחלה האתר לא ייצר שום הכנסה אבל לאחר כמה חודשים הרווחים התחילו להכנס והאתר מייצר כמה עשרות שקלים בחודש. אני מרוצה מהתוצאה, אבל לפי התוכנית אני רק בתחילת הדרך כך שזה בהחלט לא הסוף.

\r\n

אני לא אומר שכל אידיוט יכול להקים עסק כעצמאי בעלות של מחיר כרטיס לקולנוע - בטח שמתם לב שהאתר נקרא "התפתחות אישית לאנשים חכמים", נכון? הנקודה היא שאתם לא צריכים לבזבז את כל החסכונות שלכם בהקמת העסק הראשון שלכם. מה שאתם כן צריכים זאת דרך חכמה ליצור תועלת וערך מוסף עבור אנשים אחרים. הדבר הנחמד בעסק אינטרנטי הוא שאתם יכולים ליצר תועלת וערך מוסף (כמו למשל כתבה או מאמר) בהשקעה קבועה של זמן או משאבים אחרים, והטכנולוגיה תעביר את הערך הזה אין סוף פעמים לאחר מכן מבלי עלות נוספת של זמן או כסף. אתם משקיעים קצת זמן ביצירת הערך הראשוני אבל אתם מקבלים תשלום עבור הערך המתמשך שאתם מספקים. הטכנולוגיה עושה את רוב העבודה במחיר אפסי אבל אתם מקבלים תשלום בעבור התוצאות (הרבה יותר מתשלום אפסי).

\r\n

בניגוד לעצמאים, שכירים בדרך כלל לא מקבלים תשלום בעבור ערך מתמשך. שכירים מקבלים תשלום קבוע או עמלה חד פעמית בזמן שהמעסיק מקבל את התגמול השוטף ללא הגבלת זמן. כמו שאתם בטח שמים לב, שכירים הם מאד נדיבים כלפי המעסיקים שלהם.

\r\n\r\n

\r\n\r\n

נסו זאת בעצמכם

\r\n

אני מקווה שעזרתי לכם להפריח כמה מיתוסים על עבודה כעצמאים. הפחדים האי-רציונלים האלה לא משקפים את המציאות. כמובן שהדרך היחידה להבין מהי באמת עבודה כעצמאי היא להתנסות בזה בעצמכם.

\r\n

פגשתי די הרבה עצמאים במשך החיים אבל מעולם לא שמעתי אותם אומרים שלהפוך להיות עצמאים היתה טעות ושהם מעדיפים שהיתה להם עבודה רגילה במקום זאת, אפילו אם העסק שלהם לא הצליח יותר מדי. להיות עצמאים זאת דרך מצויינת להתפתחות אישית, ובהרבה מקרים הערך הגדול ביותר מגיע מהמיומנויות והידע העצמי שאתם רוכשים במהלך הדרך. כמו הרבה עצמאים אחרים, אני אוותר על כל העסקים שלי הרבה לפני שאוותר על השיעורים והלקחים שלמדתי ורכשתי במהלך הקמתם.

\r\n

איזה לקחים אתם למדתם במהלך הקמת העסק שלכם?

\r\n

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.